Narzędzia do gratowania

Boeck to młoda i bardzo dynamicznie rozwijająca się firma z Leipheim w Niemczech, która jest entuzjastycznie nastawiona do najnowszych technologii i realizuje rewolucyjne oraz unikalne rozwiązania do usuwania żużla • szlifowania wstępnego • gratowania i zaokrąglania • usuwania tlenków • szlifowania wykańczającego.

Produkty firmy Boeck kompatybilne są z popularnymi i największymi producentami maszyn takich, jak:

– AUTHETEC
BOERE
– BÜTFERING
– COSTA
– DMC
– EMC
– ERNST
FLADDER

GECAM
– HEESEMANN
– HOUFEK
– JONSEN
– KUHLMEYER
– LISSMAC
– LOESER
LOEWER

MADORA
MIDWEST
NS MÁQUINAS
PEITZMEIER
POLA E MASSA
Q-FIN
RWT
ST. LINK

TIMESAVERS
– TRIPURIS
– VG MACHINE
– VIET
– WEBER
– WÖHLER
– WOLTERS

Pobierz również katalog i zapoznaj się z pełną gamą produktów do gratowania. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się koniecznie z naszymi pracownikami.


Boeck

USUWANIE ŻUŻLA

Przy cięciu plazmowym oraz cięciu palnikiem gazowym dochodzi często do topienia, a po stronie strumienia pojawia się obwisły stopiony metal. Tak zwany żużel pojawia się zarówno na zewnętrznych jak i wewnętrznych konturach elementu konstrukcyjnego i do dalszej obróbki w celach komercyjnych konieczne jest jego usunięcie.


SZLIFOWANIE WSTĘPNE I GRATOWANIE

Powstawanie zadziorów często jest niemożliwe do uniknięcia w przypadku części blaszanych powstałych w wyniku cięcia laserowego, plazmowego, cięcia palnikiem gazowym lub też wykrawania. Grat lub też grat podstawowy to nagromadzenie materiału na krawędziach elementów konstrukcyjnych, które wystają ponad pierwotne krawędzie i powierzchnie elementu obrabianego.

Innymi niezgodnościami z wymaganym stanem są np. odpryski na powierzchni elementu konstrukcyjnego powstałe na skutek cięcia laserowego, nierówności lub tworzenie się zgorzeliny na powierzchni. Produktem ubocznym usuwania gratu podstawowego jest tak zwany grat drobny. Rozciąga się on w kierunku powierzchni elementu konstrukcyjnego i powstaje na skutek usunięcia pozostałości w niewystarczającym stopniu oraz ich równoczesnej obróbki plastycznej.


GRATOWANIE I ZAOKRĄGLANIE

Podczas tego procesu następuje usunięcie gratów podstawowych i drobnych, a także zaokrąglenie krawędzi. Aby stworzyć warunki do kolejnych kroków procesu (malowanie proszkowe, lakierowanie, malowanie na mokro, anodyzacja, itd.) oraz wykluczyć niebezpieczeństwo zranienia ostrymi krawędziami, usuwanie gratu podstawowego oraz drobnego łączy się często z tak zwanym zaokrąglaniem krawędzi.

Promienie zaokrągleń sięgają od dziesiątych części milimetra do ponad dwóch milimetrów. Takie wymogi dotyczące promienia zaokrąglenia zawarte są już w normach takich jak np. DIN EN 1090.


USUWANIE TLENKÓW

W szczelinach cięcia elementów konstrukcyjnych ciętych tlenem znajdują się warstwy tlenków. Te „ciemne warstwy” mogą prowadzić do przywierania w dalszych procesach. Mogą one doprowadzić np. do odpadania powłoki i dlatego należy je usunąć.SZLIFOWANIE WYKAŃCZAJĄCE

Ten krok procesu ma na celu zeszlifowanie śladów zarysowania oraz stworzenie powierzchni o estetycznym wyglądzie. Krok ten pozwala na osiągnięcie określonych struktur szlifu na powierzchni blachy, łącznie z lustrzanym połyskiem.